Polerowanie samochodu

polerowanie samochodu

Wielu polskich kierowców zupełnie ignoruje kwestię polerowania swoich samochodów. Jedyne, co robią, to wożą je do myjni automatycznych i uważają, że to jak najbardziej wszystko załatwi. Wzrasta jednakże stopniowo liczba kierowców, którzy decydują się na tę wyjątkową troskę o swój samochód.

Jest to praca niełatwa i żmudna, ale zdecydowanie warta swoich owoców i to mimo tego, że niesprzyjające warunki pogodowe mogą w bardzo krótkim czasie zniweczyć jej efekty. Trud wynagradza jednakże widok przepięknie błyszczącego, świeżo wypolerowanego samochodu, który lśni niczym diament wśród innych, niczym niewyróżniających się pojazdów.

Coraz popularniejsze staje się też samodzielne polerowanie samochodu, ponieważ pozwala ono kierowcom na zaoszczędzenie pieniędzy. Sprawa nie jest jednakże tak prosta, jak mogłoby się to z pozoru wydawać. Niewłaściwym polerowaniem samochodu można sobie zrobić więcej krzywdy aniżeli pożytku. Samochód trzeba wypolerować nie tylko skutecznie, ale przede wszystkim bezpiecznie – tak, żeby nie uszkodzić lakieru, bo o to naprawdę nietrudno.

efekt polerowania samochodu
Różnica przed i po polerowaniu.

Zanim podejmie się jakichkolwiek prac związanych z polerowaniem samochodu, należy pamiętać przede wszystkim o jednym: o umiarze. Kierowcom często mylnie wydaje się, że jeżeli użyją więcej środka czyszczącego niż jest to zalecane przez producenta, to praca pójdzie o wiele szybciej i sprawniej. Tymczasem jest to naprawdę okropny błąd, który może nas i nasz samochód bardzo wiele kosztować. Producenci podają na etykietach odpowiednie dawki swoich specyfików właśnie w trosce o naszą karoserię.

Najczęściej za takie zjawiska, jak zacieki, odbarwienia oraz liczne uszkodzenia lakieru odpowiada właśnie cała ta chemia czyszcząca, która została nałożona na samochód w zdecydowanie zbyt hojnej ilości albo została niewłaściwie i nie do końca spłukana po nałożeniu. Ta sama zasada dotyczy nas samych, a dokładniej, naszych ruchów, jeżeli chodzi o proces polerowania. Jeżeli za bardzo skoncentrujemy się na jednym fragmencie i użyjemy przy polerowaniu zbyt wielkiej siły, to wtedy nasza praca będzie dla lakieru opłakana w skutkach, bo nie będzie miała nic wspólnego z bezpiecznym i przyjaznym dla naszego samochodu delikatnym polerowaniem.

miernik grubości lakieru polerowanie samochodu

Niezmiernie istotny jest także dobór odpowiednich środków do pracy. Nie wystarczy sprawdzić jeden preparat – przetestować trzeba będzie na pewno kilka i to spośród nich wybrać na podstawie doświadczenia swojego faworyta. Nie ma jednakże co oszczędzać na tym i najlepiej od razu uderzyć w produkty, które pochodzą od renomowanych marek. Są nie tylko najprawdopodobniej bardziej skuteczne, ale przede wszystkim na pewno są one o wiele bardziej bezpieczne dla naszego samochodu. Wielkie koncerny przecież nie mogą sobie pozwolić na wypuszczanie do sklepów preparatów, które niszczyłyby lakier.

Musimy być ostrożni nie tylko odnośnie samych środków chemicznych, ale także w odniesieniu do narzędzi, z jakich będziemy korzystać przy polerowaniu samochodu. Musimy zwracać szczególną uwagę na to, jakich będziemy używać gąbek oraz szmatek i szczotek – powinny one być możliwie najbardziej delikatne. Zabierając się za samodzielne polerowanie samochodu, trzeba mieć w pamięci i na uwadze, że nie jest to robota na pół godziny czy godzinę. Jeżeli nie jesteśmy w stanie poświęcić swojemu samochodowi jednorazowo kilku godzin, to lepiej w ogóle się za polerowanie nie zabierać i po prostu to sobie odpuścić. Nie jest to coś, co można zrobić na pół gwizdka i spodziewać się jakichkolwiek pozytywnych efektów. Trzeba też pamiętać o tym, że zdecydowanie nie jest to lekka praca.

warstwy lakieru polerowanie auta
Grubość lakieru ma znaczenie przy polerowaniu. Jeżeli tego nie sprawdzimy, może okazać się że po wykonaniu polerowania zostaną nam ślady po podkładzie. W przypadku kiedy warstwa lakieru jest zbyt cienka nie powinniśmy wykonywać polerowania.

Polerowanie samochodu wymaga ogromnego wysiłku. Zanim zabierze się do pracy, trzeba przygotować sobie pastę polerską albo regenerator koloru, a także obrotową maszynę polerską. Nie ma co się sugerować filmami, w których ludzie polerują samochody ręcznie. Jest to po prostu nie do zrobienia. Bez maszyny polerskiej po prostu się nie obejdzie. To nie tylko ułatwia życie, ale także pozwala zaoszczędzić swój czas. Dodatkowo, użycie maszyny polerskiej pozwoli na wygładzenie rys powstałych na naszym samochodzie. Z każdym następnym polerowaniem efekt ten będzie się stopniowo poprawiał, dzięki czemu karoseria będzie wyglądała o wiele, wiele lepiej i samochód będzie wyglądał jak prosto z salonu. Pamiętaj, że nie każdy środek do polerowania stosować można mechanicznie, choć każdy można stosować przy polerowaniu ręcznym.

Gdy już zakończysz mechaniczną część polerowania, to przychodzi pora na to, abyś zajął się wykańczaniem detali. Chodzi tutaj o te wszystkie miejsca, które najszybciej można uszkodzić i o te posiadające ostre krawędzie. Tutaj kluczowym czynnikiem jest precyzja, ponieważ w tych miejscach najszybciej można uszkodzić lakier i tam też wszelkie uszkodzenia i niedociągnięcia będą najbardziej zauważalne. Polerując, przechodź od produktów o średniej sile, do tych najbardziej delikatnych. Takie działanie jest najmniej inwazyjne dla naszego lakieru. W polerowaniu chodzi przecież o to, żeby uzyskać świetny efekt, nie niszcząc jednocześnie lakieru, bo takie błędy mogą nas sporo kosztować. Dlatego też z polerowaniem trzeba naprawdę bardzo mocno uważać, żeby nie przesadzić.

Komentarze