Pranie tapicerki

pranie tapicerki samochodowej

Wielu kierowcom wydaje się, że najważniejsze jest to, żeby samochód pięknie prezentował się tylko od zewnątrz. Prowadzą oni swoje auta regularnie do myjni, gdzie pucują je od zewnątrz, jednocześnie totalnie zaniedbując wnętrza swoich pojazdów. A o tapicerkę przecież też trzeba z jakąś regularnością dbać. W końcu z biegiem czasu tapicerka zmienia swoje właściwości i kolor. Fotele ciemnieją, podsufitka szarzeje, a podłoga chłonąca wilgoć zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach. No i do tego dochodzą jeszcze plamy, których w stu procentach po prostu nie da się uniknąć.

Wszelkie zabrudzenia szczególnie uwidaczniają się w samochodzie w deszczowe dni, kiedy to wsiadamy do samochodu w wilgotnej odzieży, która zostawia bród z wodą na tapicerce. Bez odpowiedniej konserwacji na uroku traci także całe wykończenie kokpitu.

Że o samochód warto dbać przekonał się chyba każdy jego posiadacz. I pomimo tego że nie jest to czynność zbyt wymagająca, wszak sprzątać każdy umie, to nie każdy ma na to czas. Wtedy warto zastanowić się nad profesjonalnymi usługami firmy sprzątającej, która posiada w swojej ofercie mycie tapicerki samochodowej.

ręczne mycie tapicerki w samochodzie
Czyszczenie tapicerki we własnym zakresie to ciężka praca, niestety mimo ogromnego wysiłku włożonego w ich czyszczenie efekt nigdy nie będzie tak dobry jak profesjonalnym odkurzaczem.

Czyszczenie tapicerki we własnym zakresie

Jeżeli chodzi o zanieczyszczenia tapicerek samochodowych, to niektóre są bardzo łatwe do zlikwidowania. Można je usunąć zwyczajnie – ciepłą wodą z dodatkiem mydła. Zejdą w ten sposób nawet plamy po czekoladzie oraz po maśle – z tym, że wtedy musimy użyć naprawdę gorącej wody i przydadzą nam się też grube, gumowe rękawice po to, żeby się zwyczajnie nie poparzyć.

Zanim jednakże przejdziemy do faktycznego mycia, musimy najpierw naszą samochodową przestrzeń porządnie odkurzyć. Na domowe usunięcie brudu z tapicerki jest bardzo wiele sposobów. Jeżeli jednak chcemy pójść po linii najmniejszego oporu, to przetestujmy zamiast wody i mydła piankę do czyszczenia dywanów i tekstyliów.

Jeśli mamy psa, którego wozimy w samochodzie, to wtedy będzie nam potrzebny naprawdę bardzo silny odkurzacz. Być może będziemy nawet musieli z jego dobrodziejstw skorzystać kilkukrotnie. Etap odkurzenia jest bardzo ważny, ponieważ stanowcza większość preparatów do prania działa na zbliżonej zasadzie: po tym, jak wetrzemy je w materiał, środek razem z zanieczyszczeniami krystalizuje się w mikrogranulki, jakie po wyschnięciu usuwa się ponownym odkurzaniem.

Po co zatem krystalizować coś, co i tak można odkurzyć? Jeżeli plamy mimo naszych wcześniejszych prób nie dały nam spokoju, to musimy przetestować bardziej skoncentrowany środek w postaci odplamiacza, jednakże sprawdzając najpierw czy nie odbarwi on tapicerki. Najlepiej w niewidocznym miejscu, na spodzie lub z tyłu fotelu.

Sprawdzony sposób to użycie benzyny ekstrakcyjnej – ma ona mocny zapach, jednakże dosyć szybko się on ulatnia. Plamy zwilżone benzyną schodzą bez śladu. Należy jednakże przy czyszczeniu benzyną uważać na elementy łączone za pomocą kleju – benzyna może bowiem osłabić jego właściwości spojące. Przed rozpoczęciem sprzątania właściwego dobrze jest dokładnie odkurzyć przestrzeń, także dlatego, że minimalizujemy wówczas ryzyko powstawania zacieków na poddawanych czyszczeniu materiałach.

Podsumowując – metody na bród w samochodzie:

  1. Odkurzacz
  2. Woda z mydłem
  3. Benzyna ekstrakcyjna
pranie tapicerki samochodowej 2
Z odkurzaczem praca staje się znacznie łatwiejsza. Kilka godzin pracy i samochód błyszczy jak nowy.

W starych samochodach nie usuniemy przecież punktowo pojedynczych plam, ponieważ cała powierzchnia wymaga gruntownego czyszczenia. Czyścić trzeba wszystko aż do krawędzi obicia. To naturalne, że w miarę, jak użytkujemy nasz samochód, zanieczyszczenia wbijają się w tapicerkę i prowadzą do zmiany jej koloru – w tym wypadku punktowe czyszczenie dałoby tylko efekt zacieku.

Całe szczęście, że materiały stosowane w samochodach zazwyczaj są proste do odplamiania i odporne na odbarwienia, ale i tak każdy środek trzeba najpierw sprawdzić na niewielkim odcinku materiału. Należy także koniecznie pamiętać o tym, żeby znaleźć dla samochodu takie miejsce, w którym będzie on mógł spokojnie wyschnąć, szczególnie w porze zimowej. Jeżeli zimą zostawimy wilgotną tapicerkę, to po prostu ją zniszczymy, a z kolei latem deszczowe pory narażające na długotrwały kontakt z wilgocią mogą spowodować pojawienie się pleśni. Potrzebujemy zatem albo dużej ilości słońca, albo garażu. Trzeba także pozostawić chociażby lekko uchylone szyby.

Najlepiej na czyszczeniu samochodu wyszlibyśmy wtedy, gdybyśmy mieli własny odkurzacz piorący. Niestety, jest to drogi i profesjonalny sprzęt. Praca przebiegłaby wówczas o wiele szybciej i generalnie wyniosłaby nas taniej od zakupu wszystkich tych pianek czyszczących, niezbędnych do doprowadzenia tapicerki samochodowej do porządku.

brudna tapicerka samochodowa

W myjni za przeprowadzenie takiego zabiegu zapłacimy całkiem sporo, ale jeżeli doprowadziliśmy naszą tapicerkę do tragicznego stanu, to możemy nie mieć innego wyjścia. Zresztą, korzystając z usług profesjonalistów, mamy stuprocentową gwarancję, że poradzą sobie oni z zadaniem o wiele lepiej od nas. Jeżeli mimo wszystko decydujemy się na samodzielne czyszczenie tapicerki, musimy zainwestować w odpowiednie preparaty. Trzeba jednakże zwracać sporą uwagę na ich jakość, a to z kolei może przełożyć się na to, że będą one całkiem sporo kosztować.

Na rynku jest coraz więcej dostępnych środków renomowanych marek i znaleźć je można w coraz to bardziej atrakcyjnych cenach. Te tańsze mogą być jednakże o wiele mniej skuteczne. Warto zatem zastanowić się nad tym, czy bardziej nie opłaca się zlecenie tej profesjonalistom. Oszczędzimy tą drogą także czas poświęcony na naszą fatygę, która i tak nie gwarantuje takich samych rezultatów jak fachowy sprzęt firmy czyszczącej.

Komentarze