Samodzielna naprawa samochodu

samodzielne naprawy samochodu

Jeżeli chodzi o naprawy samochodu, to większość kierowców ogranicza się co najwyżej do wymiany opon czy wycieraczek. Myśl o jakiejkolwiek usterce wręcz nie pozwala nam spać spokojnie w nocy i nic w tym tak naprawdę dziwnego, bowiem wiele usterek w samochodzie to nie lada wydatek, który naprawdę potrafi nadwerężyć rodzinny budżet i sprawić, że nie będzie pieniędzy w domu na inne poważne i czasem nawet niezbędne wydatki.

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, nie z każdą czynnością realizowaną wokół samochodu skazani jesteśmy na ingerencję profesjonalnego mechanika. Jest bowiem wiele prostych czynności, które naprawdę jesteśmy w stanie zrealizować całkiem sami. Należy jednakże nadmienić, że nie każdy samochód nadaje się do tego, by samodzielnie w nim grzebać. Bardzo wiele aut, szczególnie tych najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie ma na tyle złożoną i zawiłą konstrukcję, że nie lada problem z nimi mają nawet profesjonalne serwisy.

Zazwyczaj problem sprawia dostęp do  osprzętu i jednostki napędowej. Zdarza się niejednokrotnie tak, że wykonanie wielu drobnych napraw wymaga demontażu kilku elementów, w tym nawet silnika. Całe szczęście nie jest tak ze wszystkimi modelami. Jeśli w komorze silnika samochodu mamy wygodny dostęp do większości podzespołów, zrealizowanie nawet bardziej poważnych napraw nie powinno być dla nas większym kłopotem.

Olej silnikowy

Jedną z podstawowych czynności naprawczych, które możemy wykonać samodzielnie, jest okresowa wymiana oleju w aucie. To, zależnie od marki i modelu powinno być wykonywane z reguły co piętnaście bądź trzydzieści tysięcy przejechanych kilometrów. Może to zatem być nawet kilka razy w roku – wszystko tutaj rzecz jasna zależy od tego jak eksploatujemy nasz samochód. Jest to wbrew pozorom prosta rzecz, więc nie powinna ona powodować nam większych kłopotów. Do jej wykonania potrzebne nam będą olej silnikowy rekomendowany przez producenta i filtr oleju, a także uszczelka. Instrukcja obsługi powie nam, ile oleju będziemy potrzebować. Samodzielna realizacja tego zadania pozwoli nam zaoszczędzić nawet pięćdziesiąt złotych, a zająć może jakieś pół godziny.

Płyn chłodniczy

Kolejna prosta rzecz to wymiana płynu chłodniczego. Robimy to zgodnie z tym, co zaleca nam producent samochodu. Wykonujemy to w ten sposób, że płyn spuszczamy przy użyciu korka spustowego albo odłączamy przewód chłodniczy w najniższym miejscu układu. Instrukcja przekaże nam informacje na temat tego, jaka jest jego pojemność, więc dowiemy się stąd ile płynu będziemy dokładnie potrzebować do wykonania zadania. Trzeba koniecznie pamiętać, że po zalaniu absolutnie trzeba odpowietrzyć układ. Jeżeli zrobimy to sami, to zaoszczędzić możemy nawet sto złotych lub więcej. Wymiana płynu chłodniczego zająć powinna nieco ponad pół godziny.

Filtr powietrza

Następna drobna naprawa to wymiana filtru powietrza. Z reguły wymienia się go co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, jednakże trzeba go co jakiś czas czyścić po to, żeby działał nam właściwie. Jego wymiana zazwyczaj polega na odkręceniu paru śrub albo odpięciu zatrzasków i zdemontowaniu obudowy filtra. Są jednakże takie modele samochodów, gdzie niezbędne okaże się użycie podnośnika. Praca trwa krótko, bo około piętnastu minut, a jej wykonanie pozwoli zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych.

Świece zapłonowe

Sami możemy też na przykład wymienić w swoim samochodzie świece zapłonowe. Warto pamiętać, że należy wymieniać je częściej, jeżeli mamy w samochodzie instalację gazową. A także o tym, że do realizacji tego zadania potrzebny jest specjalny klucz. Gdy już się za to zabieramy, dobrze jest też przy okazji sprawdzić stan przewodów zapłonowych. Praca taka nie trwa długo, a można na tym zauważalnie zaoszczędzić. We własnym zakresie możemy także sprawdzić profile opon, oświetlenie, a także na przykład naprawić zacinające się drzwi samochodu.

Jeżeli chodzi o to, czego nie powinniśmy robić, to podstawowa zasada jest taka, że nie ruszamy takich czynności naprawczych, jakie związane są z kwestią bezpieczeństwa jazdy, czyli na przykład nie zajmujemy się wymianą klocków hamulcowych, tarcz, elementów zawieszenia czy paska rozrządu. Takie rzeczy trzeba zostawiać profesjonalistom, bo może to zaważyć na naszym zdrowiu, a nawet życiu. Nie kombinujmy, jeżeli nie jesteśmy mechanikami z wieloletnim doświadczeniem. Na życiu się nie oszczędza.

Komentarze

One thought on “Samodzielna naprawa samochodu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *