Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów

ProfiAuto Show 2016

Na temat automatycznych skrzyń biegów powstało wiele mitów i legend, które nie zawsze pokrywają się ze stanem faktycznym. Część informacji na temat automatycznej skrzyni biegów przedstawiliśmy w poprzedniej publikacji. Polscy kierowcy bardzo przyzwyczajeni są do skrzyń manualnych i raczej są dość sceptycznie nastawieni do zmian, szczególnie ci kierowcy tak zwanej „starszej daty”. Zdecydowanie pozytywniej odnoszą się do nich kierowcy młodsi, którzy najprawdopodobniej już od samego początku mieli do czynienia z alternatywnym wariantem oraz samochodami nowszej generacji.

Sprawia to jednocześnie, że zainteresowanie automatycznymi skrzyniami biegów wśród polskich kierowców zauważalnie wzrasta wraz z upływem lat. Wiąże się to w sposób oczywisty z tym, że coraz częściej skrzynie tego typu montowane są nie tylko w tych najbardziej luksusowych pojazdach, lecz także w samochodach przynależnych do klasy średniej.

jak dbać o automatyczną skrzynię biegów - 9G TRONIC Mercede
Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów – Budowa/wnętrze skrzyni automatycznej skrzyni biegów z Mercedesa 9G TRONIC

Awaryjność automatycznych skrzyń to mit

Mimo to, na całym starym kontynencie wciąż pokutuje przeświadczenie o tym, że skrzynie automatyczne są o wiele bardziej awaryjne i że prowadzą do większego zużycia paliwa. Rzeczywiście było tak w wypadku starych samochodów, ale właściciele tych nowszych pojazdów absolutnie nie mają się o co w tejże kwestii martwić.

Mogą także liczyć na to, że wybierając automatyczną skrzynię biegów, będzie czekał ich o wiele większy komfort w trakcie jazdy. Należy jednakże pamiętać o tym, że automatyczna skrzynia biegów wymaga od właściciela samochodu odpowiedniej eksploatacji, od której zależy sprawność mechanizmu.

Dobrze traktowana przez właściciela samochodu automatyczna skrzynia biegów może w pełni sprawnie działać nawet przez 300 000 przebytych kilometrów. Przede wszystkim, szczególnie w nowocześniejszych samochodach, które rzadko wyposażane są w czujniki oleju lub bagnetowe wskaźniki, trzeba samodzielnie regularnie dbać o kontrolę jego poziomu przy każdej wizycie w warsztacie.

Zwróć uwagę na plamy oleju

We własnym zakresie możemy sprawdzać, czy nigdzie nie pojawiają się niepokojące plamy oleju. Jego niedostatek w konsekwencji powoduje bowiem szybsze zużywanie się i niszczenie skrzyni biegów. Trzeba mieć na uwadze również to, że nie holuje się samochodów, które wyposażone są w automatyczną skrzynię biegów, ponieważ wtedy, gdy silnik samochodu jest „zgaszony”, skrzynie nie są smarowane. W sytuacjach, w których w wypadku samochodów ze skrzynią manualną wystarczyłoby holowanie, należy już wezwać pomoc drogową, która profesjonalnie oraz bezpiecznie zajmie się zaistniałym problemem.

Co warto wiedzieć

Nie można też w takich samochodach włączać jakichkolwiek biegów wtedy, kiedy silnik pracuje na podwyższonych obrotach, ponieważ jest wysokie prawdopodobieństwo tego, że spowoduje to uszkodzenie skrzyni. Uszkodzenie takie może nastąpić nawet natychmiast po włączeniu biegu. Dlatego też zawsze czyni się to na wolnych obrotach, niezależnie od okoliczności.

Olej w skrzyni najważniejszy

Trzeba też szczególnie uważać na samochód w trakcie holowania przyczep bądź jazdy z dużym obciążeniem, ponieważ brak rozwagi w tym temacie może skończyć się koniecznością wizyty w warsztacie. Automatyczne skrzynie biegów są wyjątkowo wyczulone na tego rodzaju eksploatację, ponieważ wiąże się ona ze szybką utratą właściwości smarujących oleju. W wypadku dłuższych tras oznacza to zatem robienie częstych przystanków na drodze celem ostudzenia nagrzanej skrzyni.

W wypadku nowoczesnych samochodów, które działają w oparciu o sporą ilość elektroniki, trzeba dba o jej należytą funkcjonalność. Wszystkie sterowniki muszą działać właściwie, ponieważ kooperują one ściśle ze sterownikami odpowiadającymi za funkcjonowanie skrzyni biegów. A to generujesz koszty.

Instalacja gazowa, a automatyczna skrzynia biegów

Jeżeli decydujemy się na zamontowanie instalacji gazowej w samochodzie, to musimy pamiętać o tym, że musi ona być zainstalowana właściwie, żeby nie zaburzać pracy skrzyni biegów i nie stwarzać wysokiego ryzyka wystąpienia awarii. W takich wypadkach nawet minimalne wgniecenie może mieć ogromny wpływ na uszkodzenie skrzyni biegów, a wówczas już konieczne będzie zgłoszenie się do specjalistycznego zakładu naprawczego. W teorii brzmi to jak wiele warunków do spełnienia, lecz w praktyce takie dobre nawyki bardzo szybko wchodzą w krew i szybko będą one realizowane automatycznie.

automatyczna skrzynia biegów p r n d
Przeczytaj jeszcze więcej informacji na temat automatycznej skrzyni biegów
Komentarze