podstawy lakierowania samochodów – jak zacząć?

podstawy-lakierowania

Jeżeli pragniemy w znacznym stopniu ograniczyć nasze związane z eksploatacją i naprawą samochodu wydatki, ponieważ nie pozwala nam na nie budżet, to możemy zechcieć samodzielnie podjąć się podstawowych prac lakierniczych, zamiast powierzać samochód w ręce specjalisty, który za zużyte materiały i wykonaną pracę policzy sobie wielokrotność tego, ile na ten cel wydalibyśmy sami, zlecając pracę sobie.

Należy pamiętać o tym, że takie usługi naprawcze są bardzo kosztowne z tego względu, że pochłaniają one bardzo dużo czasu, wymagają ogromnej precyzji i nierzadko bardzo specjalistycznych narzędzi. Dlatego też, jeżeli już decydujemy się działać na własną rękę, to także musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli przeznaczyć na ten cel bardzo dużo czasu i że będziemy musieli zachować maksimum precyzji w działaniu, żeby otrzymać efekty, które nie byłyby stratą tego czasu i porażką.

W lakiernictwie pierwszym oraz zarazem najważniejszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie powierzchni przeznaczonej do lakierowania. To od tego właśnie etapu zależeć będzie finalny rezultat całej wykonanej przez nas pracy.

Nie można zatem tego etapu traktować po macoszemu i próbować oszczędzać na nim środki i czas. Wtedy wszystko z całą pewnością pójdzie na marne. Jeżeli element nie zostanie przez nas prawidłowo przygotowany do lakierowania, to wówczas na nic zdadzą się nawet najlepsze i najdroższe lakiery czy nieludzko precyzyjna ręka.

Przygotowanie pod lakierowanie

Element należy obrabiać w odpowiedni sposób przy użyciu papierów o właściwej gradacji. Szlifowanie przed lakierowaniem nie jest żadną fanaberią, bowiem działanie to spełnia bardzo ważne funkcje, takie, jak likwidowanie korozji i warstw lakierniczych, pozwala na obróbkę szpachlówek, wyrównuje powierzchnię danego elementu oraz matowi ją po to, aby zwiększyć jej przyczepność.

To ostatnie jest w praktyce bardzo istotne, bowiem należy pamiętać o tym, że lakier łączy się z powierzchnią poprzez reakcje chemiczne. Jeżeli nie usuniemy starego lakieru i nie zmatowimy powierzchni elementu, będziemy szybko mieli do czynienia z rysami na powierzchni oraz z łuszczeniem się nowego lakieru. Do przygotowania powierzchni można użyć papierów stosowanych manualnie bądź skorzystać ze specjalnej szlifierki oscylacyjnej.

Gdzie kupić materiały do lakierowania?

Materiały przeznaczone typowo do lakierowania można nabyć albo w internecie, albo w stacjonarnym sklepie lakierniczym. Lepiej wybrać się do tego drugiego, gdyż tam możemy liczyć na profesjonalną pomoc sprzedawcy. Koszt takiego zestawu do zaprawki to około dwieście złotych. To naprawdę niewielki koszt w porównaniu z wizytą u lakiernika, bowiem nawet w wypadku niewielkich ubytków preferują oni malowanie całego elementu, aby uniknąć niezgodności w barwie lakieru, więc w praktyce usługa ta okazuje się niewiele tańsza od lakierowania całości.

Samodzielnie można usunąć rysy, wgniecenia,, odpryski, otarcia czy spuchnięcia. Najlepiej naprawy punktowe znoszą kolory w odcieniach metalicznych, a najgorzej szarości i biele, na których wszelkie różnice odznaczają się najmocniej i dobór idealnego koloru w praktyce może okazać się wręcz niemożliwy niezależnie od naszych starań. Pamiętać należy o tym, że w wypadku takich zadań najważniejsza jest cierpliwość. Każdy element należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia, a w razie niepowodzenia pracę należy zaczynać praktycznie od nowa i to do skutku.

Trzeba też mieć na uwadze to, iż nie można zbyt hojnie nakładać warstw stosowanych przez nas środków. Czasami mniej po prostu znaczy lepiej. Jeżeli przedobrzymy w tym zakresie, to możemy być praktycznie pewni tego, że szybko wszystko zacznie nam pękać i że cała nasza praca pójdzie na nic. Jeżeli więc bardzo zależy nam na czasie, to od razu odpuśćmy sobie zabawę w lakiernika-amatora i zwyczajnie udajmy się do warsztatu naprawczego w którym doświadczeni specjaliści pracują szybciej, dokładniej oraz mają do swojej dyspozycji o wiele lepszy sprzęt i więcej par rąk do pracy, dzięki czemu potrafią w kilka godzin zrobić to, co nam zajęłoby co najmniej kilka dni.

Poniżej jeden z filmów instruktażowych na temat podstaw lakierowania samochodów

Jak malować poprawnie?

Komentarze