Czy warto wykonywać przegląd techniczny i czy wpływa on na nasze bezpieczeństwo? Często rozmowy na temat obowiązkowych przeglądów przybierają dwa wymiary – albo jesteśmy za albo zupełnie przeciwni stosowaniu przymusu do wykonania takiego badania. A przecież chodzi o nasze bezpieczeństwo…
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Opinie na ten temat są różne, jednakże fakty są takie, że przeglądu technicznego samochodów nie wymyślono po to, aby zdzierać z kierowców ciężko zarobione pieniądze. Dziwne, prawda?. Nie ma sensu doszukiwanie się w tym jakiejkolwiek spiskowej teorii. Chodzi tu tylko i wyłącznie o bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów, a także innych uczestników ruchu drogowego.
Z czasem wszystko się zużywa i niszczy, także samochód. A w pełni sprawne auto jest konieczne, jeżeli chce się być bezpiecznym na drodze. Usterki mogą bowiem stanowić nie tylko drobne niedogodności, lecz mogą być naprawdę katastrofalne w skutkach i kosztować kogoś zdrowie lub życie. W porównaniu z takim wynikiem, koszt corocznego przeglądu samochodowego to naprawdę niewielka cena, jaką przychodzi nam zapłacić za spokój.
Co podlega kontroli podczas przeglądu?
W trakcie przeglądu kontroluje się wszystkie te elementy samochodu, które posiadają istotny wpływ na bezpieczne poruszanie się po drogach. W trakcie takiej niezbędnej kontroli (jaką przeprowadza się albo co roku, albo co 15 000 przejechanych kilometrów), sprawdza się stan świateł samochodu, a także ich ustawienie. Kontroli podlega także ogumienie samochodu. Jeżeli jego stan przekroczy dozwolone granice, zostanie zlecona jego wymiana.
O tym, czy samochód przejdzie przegląd pozytywnie, czy nie, decyduje także stan karoserii oraz ewentualne pęknięcia na szybach. Kolejną szalenie istotną kwestię stanowią hamulce – ich stan musi znajdować się w jasno określonych normach, żeby samochód przeszedł przegląd. Nie pomija się też amortyzatorów ani układu kierowniczego czy ewentualnych wycieków. Kontroluje się także stopień emisji spalin.
Co jeśli samochód nie przejdzie przeglądu?
Jeżeli w trakcie dokonywania przeglądu diagnosta znajdzie usterki, które uniemożliwiają dopuszczenie samochodu do ruchu, specjaliści zatrzymują dowód rejestracyjny samochodu, który wysyłają do wydziału komunikacji. Kierowca na ponowną kontrolę zgłasza się po zlikwidowaniu problemów z samochodem. Jeżeli przejdzie on kontrolę pomyślnie, można będzie dokumenty odebrać. Jeśli natomiast odnalezione usterki są drobne, wystawia się zaświadczenie o negatywnym wyniku badania i daje się kierowcy czternaście dni na ich naprawienie. Podczas kolejnej kontroli płaci się jedynie za sprawdzenie tych powodujących problem elementów.
Przegląd wbrew pozorom ważny jest także w wypadku nowych samochodów, nie tylko tych, które mają na liczniku ponad 100 000 przejechanych kilometrów. Jeżeli nie zadba się o tę formalność, to można nawet stracić prawo do gwarancji. Warto pamiętać także o tym, że producenci samochodów w trakcie obowiązywania gwarancji wymagają od właścicieli tego, aby dokonywali oni przeglądów w autoryzowanych stacjach obsługi. Limity czasowe bądź kilometrowe nie są wymysłem oderwanym od rzeczywistości. Producenci po prostu są w stanie przewidzieć, że po takiej eksploatacji zużyją się poszczególne części samochodu, warunkujące jego ogólną sprawność.
Dlaczego zatem warto jest inwestować w przegląd, zamiast traktować go jako zło i fanaberię koncernów?
Po pierwsze, jak już zostało to wspomniane, gwarantują one bezpieczeństwo na drodze.
Po drugie, minimalizują ryzyko tego, że w bardzo ważnej chwili samochód odmówi posłuszeństwa.
Po trzecie, koszt przeglądu jest o wiele niższy od kosztów przeprowadzonych za późno napraw.
Po czwarte, samochód w lepszym stanie ma wyższą wartość rynkową.
Po piąte, podnosi się komfort codziennej jazdy.
Po szóste, spokój jazdy w pełni sprawnym samochodem jest bezcenny.
Po siódme, jeżeli dba się o wygląd zewnętrzny samochodu, to trzeba dbać także o to, co w środku.
Po ósme, samochód z regularnie dokonywanym przeglądem łatwiej jest sprzedać.
Po dziewiąte, samochód musi funkcjonować w zmiennych warunkach, co znacznie wpływa na jego ogólną kondycję, dlatego też przegląd po ciężkiej zimie jest niezbędny.
I wreszcie, samochód bez przeglądu to bomba z opóźnionym zapłonem.
Nie warto jeździć z takim zagrożeniem. Stan taki oznacza brak realnej kontroli nad pojazdem, bowiem kierowca nigdy nie jest w stanie przewidzieć kiedy i jaka część zawiedzie – a zrobić to może praktycznie wszystko, od hamulców, przez sprzęgło, do elektroniki. A jak można się domyślić, skutki takich awarii są fatalne.